Oferta

Konsultacja laryngologiczna


W trakcie konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne niezbędne do postawienia diagnozy oraz zadecydowania o dalszym postępowaniu. Posiadamy wymagany sprzęt i kwalifikacje do wykonania pełnej diagnostyki chorób uszu, nosa, gardła i krtani wymagających badania endoskopowego, pobrania wycinków do badania histopatologicznego, pobrania wymazu do badania bakteriologicznego, wykonania badania w diagnostyce zawrotów głowy czy badania nocnego w diagnostyce zaburzeń oddychania podczas snu.

 

Badanie endoskopowe- fiberoskopia

Badanie fiberoskopowe obecnie uznawane jest za „złoty standard” w diagnostyce chorób górnych dróg oddechowych. Badanie przeprowadzane jest w pozycji siedzącej za pomocą cienkiego endoskopu, wprowadzanego do nozdrzy w celu oceny jam nosa, nosogardła łącznie migdałkiem gardłowym u dzieci, gardła środkowego i dolnego oraz krtani. Giętki aparat połączony z kamerą dającą najwyższą jakość obrazu umożliwia dotarcie do trudno dostępnych struktur, niewidocznych w podstawowym badaniu laryngologicznym.


NBI (ang. Narrow Band Imaging) - endoskopia krtani z zastosowaniem wąskiej wiązki obrazowania jest obecnie najdokładniejszym narzędziem pod względem oceny charakteru zmiany błony śluzowej gardła dolnego oraz krtani. Zadaniem badania jest wykrycie nieprawidłowych zmian poprzedzających wystąpienie nowotworu lub choroby jeszcze w stadium bezobjawowym. Badanie fiberoskopowe z optyką NBI wykorzystywane jest w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej oraz umożliwia monitorowanie pacjentów z rakiem krtani i wczesne wykrywanie wznowy.


Poligrafia

Badanie nocne przy użyciu aparatu PORTI w diagnostyce chrapania i bezdechu sennego


Badanie wykonywane jest kompaktowym urządzeniem służącym do diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu, wykrywania bezdechu sennego oraz wykorzystywanym w diagnostyce chrapania. Rejestracja poligraficzna obejmuje ocenę przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, ruchów oddechowych klatki piersiowej, ruchów oddechowych brzucha oraz utlenowanie krwi.

 
Wykorzystując aparat PORTI pacjent może komfortowo, w warunkach domowych zbadać przebieg swojego oddychania w trakcie snu. Wieczorem pacjent zgłasza się do Przychodni celem założenia urządzenia do poligrafii i zabiera aparat ze sobą na noc do domu, a przed snem je uruchamia. W kolejnym kroku nasi lekarze analizują zapis badania i przekazują jego wyniki na pierwszych konsultacjach.

 
VNG – metoda diagnozowania zawrotów głowy


Videonystagmografia to badanie błędnika, które wykonywane jest celem oceny sprawności układu równowagi pacjenta. Badanie polega na rejestracji oczopląsu za pomocą specjalnie przystosowanych do tego celu videogogli umieszczonych na oczach pacjenta.

Dzięki zintegrowanym kamerom dochodzi do rejestracji ruchów gałek ocznych, które zobrazowane są na sprzężonym komputerze w postaci wykresu. Badanie VNG zazwyczaj rozpoczyna się od obserwacji oczopląsu samoistnego, czyli sprawdza się czy nie występuje oczopląs stały, bez dodatkowych bodźców. Kolejne próby, to najczęściej próby położeniowe – w których to bada się występowanie oczopląsu w zależności od ułożenia i pozycji głowy pacjenta. Najważniejszą próbą podczas badań VNG jest próba kaloryczna – inaczej próba stymulacji temperaturą.

Podczas tej próby osoba badająca przy użyciu kaloryzatora powietrznego, podaje do przewodu słuchowego zewnętrznego ciepłe lub zimne powietrze przez kilkadziesiąt sekund. Wywołuje to oczopląs i uczucie zawrotu głowy i jest to prawidłowa reakcja zdrowego błędnika. Nasilenie tej reakcji oczopląsowej i jej parametry są następnie analizowane i na tej podstawie wystawiana jest ocena sprawności błędnika pacjenta i/lub stopień jego uszkodzenia.


Audiometria tonalna – badanie słuchu


Audiometria tonalna jest badaniem mającym na celu określenie progu słyszenia na drodze powietrznej i kostnej w zakresie badanych częstotliwości. Wynikiem badania jest wykres, na podstawie którego możliwe jest określenie wielkości ubytku słuchu.


Audiometria impedancyjna


Audiometria impedancyjna jest metodą badania ucha środkowego opierającą się na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym, odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, jednak wymaga małej ruchliwości podczas wykonywania pomiaru. Polega na wprowadzeniu do ucha sondy, zakończonej dobraną do wielkości ucha nasadką.


Otoemisja akustyczna


Otoemisja jest odpowiedzią komórek słuchowych ślimaka na podany przez sondę impuls tonalny . Jest nieinwazyjną, obiektywną i łatwą metodą oceny czynności ślimaka. Badanie polega na umieszczeniu w przewodzie słuchowym zewnętrznym sondy pomiarowej. Wymaga małej ruchliwości pacjenta podczas pomiaru.


Mikroskopia


Mikrootostopia jest jedną z metod badania ucha przy użyciu mikroskopu. Umożliwia ona obejrzenie narządu słuchowego w powiększeniu co pozwala na precyzyjną ocenę i wykrycie zmian, które łatwo przeoczyć w czasie standardowego badania laryngologicznego. Mikroskop jest również niezbędny podczas oczyszczania ucha wymagającego usunięcia z niego zalegających złogów oraz wydzieliny. To z kolei umożliwia postawienie diagnozy, a także służy terapii, poprawiając działanie podawanych miejscowo leków. Mikrootoskopia umożliwia również wykonanie w gabinecie drobnych zabiegów ucha środkowego, np. nacięcie błony bębenowej – paracentezę w przebiegu wysiękowego zapalenia ucha oraz podanie do jamy bębenkowej poprzez jej nakłucie leków wykorzystywanych w leczeniu szumów usznych oraz nagłej głuchoty.

 

Leczenie zabiegowe

  • Ocena i podcięcie wędzidełka języka u dzieci
  • Usunięcie drobnych zmian z badaniem histopatologicznym
  • Plastyka podniebienia miękkiego w leczeniu chrapania
  • Plastyka małżowin nosowych w leczeniu chrapania lub problemów z drożnością nosa
  • Nacięcie błony bębenkowej- paracenteza w leczeniu wysiękowego zapalenia ucha środkowego
  • Elektrokoagulacja naczyń w leczeniu nawracających krwawień z nosa
  • Transtympanalne podawanie leków w leczeniu szumów usznych i nagłej głuchoty
  • Punkcja zatok szczękowych w leczeniu ostrego zapalenia zatok
  • Leczenie operacyjne
  • Adenotomia
  • Tonsillotomia
  • Tonsillektomia
  • Drenaż wentylacyjny ucha środkowego